Co wybrać – billboard czy telebim?

Współcześnie producenci walczą między sobą o przyciągnięcie uwagi odbiorcy i chcą przykuć jego uwagę poprzez ciekawą oraz czytelną reklamę. Co za tym idzie - im większy rozmiar reklamy – tym jest ona lepsza i bardziej skuteczna. Gdy myślimy o reklamach wielkoformatowych automatycznie nasuwają nam się na myśl dwie rzeczy – billboard i telebim. Można powiedzieć, że billboardy były pierwsze, więc są swego rodzaju matkami telebimów. Jednak telebimy w dużej mierze przebiły jakością oraz efektywnością swojego poprzednika, co nie znaczy, że billboardy nie mogą się obronić. Wciąż jest to bardzo popularny sposób reklamy i ciężko wyobrazić sobie teraz wielkie metropolie bez billboardów. Co więc wybrać dla siebie? Zainwestować w kupno billboardu czy telebimu?

Przede wszystkim jednak należałoby sobie zadać pytanie czym jest tak właściwie telebim, a czym billboard i czym one się między sobą różnią?

Telebim

Telebim

 

Telebim to elektroniczny nośnik reklamy w postaci ekranu wizyjnego, w którego skład wchodzą diody LED. Jego największym atutem jest to, że niezależnie od pogody czy nasłonecznienia jakość wyświetlanego obrazu nie pogarsza się i wciąż pozostaje na wysokim poziomie Charakteryzuje się również tym, że można zamontować go zarówno we wnętrz, jak i na zewnątrz.

Billboard

 

Billboard natomiast przeważnie jest w formie plakatu czy też tablicy i co najważniejsza ma ogromne rozmiary. W większych miastach, w często uczęszczanych miejscach spotykane są billboardy, które są podświetlane w nocy, aby zapewnić ich lepszy odbiór nawet w ciemnościach. Występują także tak zwane megaboardy, które cechują się powierzchnią od 50 do 300m2 i najczęściej umieszczane są w większych miastach. Warto wspomnieć także o formacie europejskim, który wynosi 5,04x2,38 m, poprzez 4x3 m, 6x3, 12x3,12x4 oraz o citylightach, które mają rozmiarz 1,2x1,8 i montowane są na wiatach przystanków oraz latarniach. Często można natknąć się także na billboardy o rozmiarze 6m2 np. w metrze.

Plusy i minusy telebimów

 

Oczywistym i przeważającym atutem telebimów jest fakt, że reklamy, które wyświetlane są na telebimach są o wiele bardziej rozpoznawalne od tych, które widzimy na billboardach czy plakatach. Co za tym idzie treść ukazywana na telebimach zwykle jest częściej zapamiętywana przez odbiorcę, ponieważ jest to tekst czy obraz, który się porusza i zmienia, więc automatycznie przyciąga większą uwagę i zostaje zakodowany w głowie. W przeciwieństwie do billboardu plusem telebimów jest to, że nie zmokną, gdy będzie padał deszcz, a z byt duże słońce w ciągu dnia też nie jest dla nich wielkim problemem.

Co do minusów związanych z telebimami to nie da się ukryć, że jest to bardzo kosztowny zakup. W porównaniu z billboardami, których ceny nie są aż tak wygórowane jest to bardzo znacząca różnica w pieniążkach, które planujemy wydać. Co za tym idzie telebimy nie są przeznaczone dla każdego, ponieważ ich zbyt wysoka cena może odstraszać odbiorcę, ewentualnie po prostu uniemożliwiać mu dokonanie zakupu, z powodu zbyt małych środków pieniężnych. Warto także wspomnieć, że istotą wadą jest też to, że trzeba koniecznie uzyskać zezwolenie na zamontowanie telebimu.

Mimo to warto wspomnieć, o tym, że telebimy cieszą się o wiele większą skutecznością niż billboardy. Najlepszym na to dowodem są badania wykonane przez organizacje zagraniczne, które jasno wykazują większą skuteczność reklamy cyfrowej. Można się tutaj powołać na Point of Purchase Advertising Instutue, który przeprowadzając swoje badanie doszedł do wniosku, że firmy, które reklamują swoje produkty na telebimach odniosły 80% wzrost sprzedaży tych oto produktów.

Plusy i minusy billboardów

 

Istotną wadą telebimu jest to, że jest to reklama statyczna, a statyczne obrazy są gorzej zapamiętywane przez odbiorców. Billboardy, przede wszystkim te, które są montowane na niższej wysokości mogą być niszczone, co to naraża nas na potencjalne straty i koszty związane z odnowieniem billboardu.

Jeżeli chodzi o zalety to przede wszystkim, w porównaniu z telebimem jest on niedrogi, a na pewno tańszy niż telebim, co za tym idzie większa ilość ludzi może sobie na niego pozwolić. Niska cena wiąże się nie tylko z kupnem billboardu ale także z wynajęciem np. tablicy na którą chcemy nakleić plakat czy choćby zamówienia dla siebie całego billboardu.

Podsumowując – billboardy to dobre rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie posiadają zbyt dużych funduszy. Jeśli jednak ktoś posiada już renomowaną markę i chce, aby była ona skutecznie rozpoznawalna nie powinien pożałować grosza na dobry telebim, ponieważ szybko zwróci mu się to z nawiązką.

Co jest ważne przy...

W dzisiejszych czasach konferencje, spotkania biznesowe, wydarzenia kulturalne to...

Co wybrać – billboard...

Współcześnie producenci walczą między sobą o przyciągnięcie uwagi odbiorcy i...

Zobacz także

Partnerzy

regulatory temperatury i sterowniki do pieca co

Polecamy