Czym kierować się przy wyborze ekranu projekcyjnego?

Coraz częściej zwykły, mały telewizor nie zaspokaja potrzeb przeciętnego odbiorcy i myśli on nad zakupem czegoś bardziej efektywnego. A czy jest coś bardziej efektywnego od ekranu projekcyjnego, który może zajmować nawet całą powierzchnie ściany? Ekrany projekcyjne to ostatnio modne, wygodne i dość tanie rozwiązanie dla wymagających klientów. Gdy już zdecydujemy się na zakup takowego projektora należy przeanalizować wcześniej kilka kwestii: gdzie chcemy umieścić projektor, jakiego potrzebujemy formatu, oraz kilka innych zagadnień, na które postaram się udzielić poniżej kilku porad.

Czym się kierować przy wyborze ekranu projekcyjnego?

Umiejscowienie projektora

Rodzaj powierzchni jest nieodłącznie związany z miejscem, w którym chcemy umieścić nasz projektor. Zwykle, w większości domów, projektor umieszcza się tradycyjnie przed ekranem. Jeśli jednak zależy nam na ciekawych i niestandardowych rozwiązaniach to istnieje możliwość kupna projektora, który ustawia się za ekranem. Jedynym minusem takiego projektora jest to, że potrzeba do niego więcej miejsca niż do projektora przedniego. Formaty ekranów: Aby wybrać idealny projektor warto zapoznać się z dostępnymi do niego formatami ekranów. Oprócz tego należy dowiedzieć się z jakiego źródła obrazu będziemy korzystać najczęściej, gdyż zależnie od źródła wyświetlany obraz może odmienny format, czyli posiadać inne proporcje szerokości i wysokości. Warto także zapamiętać, że rzutniki pisma prezentują obraz o formacie 1:1, natomiast filmy wyświetlane są w formacie panoramicznym 16:9, a do obrazu z monitora komputerowego używany jest format 4:3. Jednak najbardziej popularnym i standardowo używanym formatem jest format 16:10.


Z ramkami czy bez

 

 

Każdy projektor posiada swoje obramowanie, którego funkcją jest skupienie uwagi widza na prezentowanym obrazie i optyczne oddzielenie go od otaczającego go tła. Dobrej jakości ekrany projekcyjne służące do kina domowego zwykle posiadają obramowanie w czarnym kolorze. Obraz wtedy ma o dużo większy i lepszy kontrast. W takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem jakim jest zniekształcenie beczkowe. Polega ono na to tym, że ekran będzie wyższy pośrodku niż po bokach. W rezultacie znaczny jego fragment zostanie wyrzucony poza ekran. 2.Zakrzywiony ekran Gdy mamy do czynienia ze zbyt dużym ekranem to krzywizna ekranu okazuje się o wiele bardziej użyteczna niż na standardowych telewizorach. Istotne jest to, że owa krzywizna pomaga lepiej skupić światło w kierunku publiczności. Użycie krzywego ekranu przyczyni się do tego, że środek tegoż ekranu będzie znajdował się w dużo większej odległości od projektora niż jego krawędzie.

 

 

Podsumowanie

 

Decydując się na zakup droższego, ale zwykle bardziej wytrzymałego projektora należy zadbać o to, aby był om wyposażony w dobry ekran, dzięki któremu jest szansa osiągnięcia lepszej jakości obrazu. Ważne, aby ekran, który kupujemy był dopasowany do warunków, w jakich będziemy planowali emitować film czy oglądaną prezentacje. W związku z tym oszczędzanie na zakupie ekranu projekcyjnego nie jest dobrym pomysłem, ponieważ tracimy całą płynącą z posiadania ekranu projekcyjnego, jeśli nie możemy obejrzeć na nim filmu lub prezentacji dobrej jakości.

 

Jak dopasować ekran...

Bardzo istotne jest dobranie właściwego ekranu projekcyjnego do kina domowego...

Który ekran projekcyjny...

Stare, tradycyjne telewizory nie są już w modzie i nie zaspokajają potrzeb...

Zobacz także

Partnerzy

regulatory temperatury i sterowniki do pieca co

Polecamy