Jak wybrać odpowiedni telebim?

Telebimy to coraz bardziej popularna część architektury w dużych miastach oraz w metropoliach. Dzięki niepodważalnym zaletom technologii LED, praca ekranów diodowych nie jest w żaden sposób uzależniona od warunków atmosferycznych. Bardzo wysoka jasność pozwala na emisję spotów nawet w dniu o bardzo wysokim nasłonecznieniu, a wysoki stopień ochrony IP 65 zapewnia bezawaryjną pracę w czasie opadów deszczu czy śniegu. Wykorzystywane są również jako telebimy stadionowe oraz oświetlenie sceniczne i teatralne.

Jak wybrać odpowiedni telebim?

Zanim dokonamy zakupu ekranu LED warto zastanowić się dłużej nad kilkoma, ważnymi czynnikami, które decydują o jakości i cenie telebimu.

Najbardziej specyficzną cechą telebimu, definiującą jego możliwości jest tzw. pitch. Wyrażony w milimetrach podaje odległość środka jednego piksela od środka piksela sąsiedniego. Zmniejszenie wartości pitch powoduje więc zwiększenie zagęszczenia pikseli w ekranie oraz jego większą szczegółowość. Przyjmuje się, iż pitch 30-40 jest wystarczający do wyświetlania wizualizacji oraz napisów reklamowych, pitch 16-25 to najbardziej optymalne rozwiązanie do emisji zewnętrznych spotów reklamowych, natomiast ekrany o bardzo małym pitch wykorzystywane są we wnętrzach, gdzie odległość wizyjna jest niewielka. Odpowiedni wybór tego parametru ma bardzo duże znaczenie w momencie kiedy znane jest już miejsce instalacji telebimu oraz jego przeznaczenie.

Ekran LED i jego jasność

 

Telebim posiadający jasność na poziomie 5000-7000cd jest w zupełności wystarczający i daje możliwość emisji spotów reklamowych w każdych warunkach. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż ekrany LED o bardzo małym pitch, w których odległości między diodami są minimalne, oparte są na miniaturowych diodach typu SMD. Ich jasność jest kilkukrotnie niższa niż diod stosowanych w telebimach o pitch 16-40 i z tego też powodu przeznaczone są jedynie do zastosowań wewnętrznych.

Oprogramowanie dla ekranu LED

 

Przy wyborze ekranu warto również zwrócić uwagę na oprogramowanie, które otrzymamy do jego kontroli. Najpopularniejsze rozwiązania oparte są o program LED Studio. Drugim, znacznie bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest program ScreenShow firmy Revolution-Tech. Oba systemy umożliwiają zdalną kontrolę funkcji ekranu przez internet. Pozwalają także w niezwykle prosty sposób tworzyć i edytować playlisty wyświetlanych spotów reklamowych. ScreenShow ponadto dostarcza raporty na temat pracy ekranu, a co ważniejsze z punktu widzenia klienta, tworzy rozbudowane zestawienia na temat spotów emitowanych na telebimie.

Rozmiar i rozdzielczość telebimu

 

Rozmiar powinien zostać dobrany zawsze indywidualnie pod kątem odległości wizyjnej, z której przewidujemy, iż będzie trafiał do odbiorcy. Telebimy występujące w Polsce w większości nie przekraczają 15-30 metrów kwadratowych i najczęściej opierane są na modelach o pitch 20 lub 25. Jeżeli rozmiar wynosi 6-10 metrów kwadratowych wówczas dobrym pomysłem jest wybór modelu o pitch 16mm, co w dalszym ciągu pozwoli na wyświetlanie zaawansowanych spotów reklamowych. Nie można także zapomnieć, aby minimalna rozdzielczość realna ekranu zachowana była na poziomie co najmniej 128x96 pikseli. Rozdzielczości niższe wykorzystywane są do wyświetleń reklam banerowych, które nie wymagają tak dużej szczegółowości.

Wyliczenie docelowej rozdzielczości realnej ekranu diodowego przedstawia poniższy przykład, w którym uwzględniono rozmiar 5,12x2,88 oraz Pitch 20mm.

5,12m / 0,02 (pitch) = 256

2,88m / 0,02 (pitch) = 144

Wychodzi więc że rozdzielczość takiego ekranu wynosi 256x144 piksele.

Jakość diody LED w telebimie

 

Bardzo ważna jest faza produkcji ekranów LED. W wypadku ekranach lutowanych ręcznie częste jest tworzenie się tzw. zimnych lutów, które powodują gaśnięcie pojedynczych diod LED. Dlatego lepsze jest lutowanie maszynowe, które tego typu ryzyko minimalizuje.

Jeśli zależy nam na niskiej cenie diody LED to należy rozglądać się za diodami chińskimi, które, jak łatwo się domyślić poza tym, że są tanie, nie są też najlepszej jakości. Modele te często mają przesterowany amperaż, co decyduje o awaryjności diod LED, ponieważ czas ich zużycia spada nawet kilkunastokrotnie. Kolejnym problemem, który można napotkać przy tego typu telebimach są różnice temperatury światła białego, które widoczne są jako przebarwienia ekranu.

Gdy jednak możemy pozwolić sobie na droższy wydatek warto zainwestować w lepsze jakościowo i sprawnościowo diody EDISON (Tajwan) oraz diody amerykańskie firm AXT bądź CREE lub japońskie Mitsubishi. Warto zwrócić uwagę na to, że przy ekranie o pitch 20 na metr kwadratowy przypada aż 10 tysięcy diod LED. Dlatego typ (czyli producent i cena diody) bardzo wpływają na finalną cenę produktu.

Który telebim wybrać?

 

Przed wprowadzaniem na rynek oferowane ekrany przechodzą szereg testów mających na celu wyeliminowane potencjalnych awarii. Prócz każdej partii diod LED testowana jest również odporność ekranu na wstrząsy oraz działanie niekorzystnych warunków. Specjalnie skonstruowana metalowa rama przystosowana jest do montażu ekranu zarówno na dachu budynku, elewacji czy jego podwieszenia na rampie. Są to ekrany oparte na amerykańskich diodach AXT i CREE, warto więc dobrze się nad nimi zastanowić, ponieważ mimo iż jest to kosztowna inwestycja to jednak są to telebimy o wysokiej i naprawdę dobrej jakości.

Jak dobrze zorganizować...

       Konferencje to coraz bardziej popularne imprezy...

Jak dopasować ekran...

Bardzo istotne jest dobranie właściwego ekranu projekcyjnego do kina domowego...

Zobacz także

Partnerzy

regulatory temperatury i sterowniki do pieca co

Polecamy