Który ekran projekcyjny wybrać? Który sprawdzi się najlepiej?

Stare, tradycyjne telewizory nie są już w modzie i nie zaspokajają potrzeb przeciętnego odbiorcy. Warto wtedy zastanowić się nad zakupem projektora, za pomocą którego jest możliwość oglądania obrazu na dużych powierzchniach przy niedużym nakładzie finansowym. Na takim projektorze film można oglądać na białej ścianie lub na ekranie projekcyjnym, ponieważ zapewnia on lepszą jakość obrazu. Jednak projektor nie sprawdza się w każdym pomieszczeniu, ale jeśli komuś zależy na tanim i wygodnym rozwiązaniu jest to idealna opcja dla niego. Zanim dokona się zakupu warto zastanowić się nad tym, jakie parametry ekranu do projektora są odpowiednie.

Który ekran projekcyjny wybrać?

 

Rodzaje ekranów

 

Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić:

 • ekran projekcyjny z napinaczami– charakteryzuje się tym, że jest to ekran elektryczny, który posiada wiele specjalnych linek, za pomocą których po rozwinięciu nie ma zmarszczeń czy fałd.
 • ekran projekcyjny ramowy – to doskonałe ekrany, które można stosować jako kino domowe. Cechuje je nieskomplikowany montaż, bardzo wysoka odporność na zagniecenia, a w dodatku mają elegancki i atrakcyjny wygląd (posiadają ramkę wokół całego ekranu, która dodatkowo poprawia kontrast). Bez problemu można przymocować je do ściany, jak i rozstawić na statywie, co ułatwia przenoszenie ich z miejsca na miejsce.
 • ekran projekcyjny sufitowy (podwieszany)– przywiesza się go pod sufitem, natomiast rozwijać go można na kilka sposobów:
 1. Za pomocą korby
 2. Za pomocą pilota
 3. Przy pomocy włącznika zamontowanego w ścianie

 

 • ekran projekcyjny przenośny – jego cechą charakterystyczną jest lekkość oraz nieskomplikowana obsługa przy rozkładaniu. Jest to projektor stworzony dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, często podróżują i zależy im na mobilności ekranu. Między innymi stosuje się do tego rodzaju ekranów projektory na trójnogu, jak i podłogowe.


Na co zwracać uwagę?

 

 

Powierzchnia ekranu

Aby wybrać najwłaściwszą powierzchnię ekranu, należy wziąć pod uwagę wiele elementów. Między innymi:

 • oświetlenie pomieszczenia
 • rodzaj pomieszczenia
 • jasność projektora
 • umiejscowienie projektora (np. pod sufitem czy na szafce)

Wybór powierzchni jest bardzo istotny ponieważ, dzięki niemu możliwe jest otrzymanie czytelnego i wyraźnego obrazu. W związku z tym, przygotowane zostało kilka specjalnych, szczegółowych porad, które są bardzo pomocne przy właściwym doborze powierzchni ekranu:

 • ekran projekcyjny do kina domowego – powierzchnia o szarej barwie, ponieważ zwiększa kontrast i poprawia odcień czerni.
 • ekran projekcyjny uniwersalny – utrzymana w białym odcieniu gruba warstwa powierzchni

 

Format ekranu

 

 

Najbardziej popularnym formatem ekranu, który jest umieszczany w ofertach to format 16:9, w związku z tym, jest on niemal zawsze używany do oglądania filmów i doskonale sprawdza się, jako uzupełnienie kina domowego. Jednak aby właściwie wybrać format ekranu, przede wszystkim należy dopasować format do źródła obrazu. Często spotykany format to ekran 4:3, który występuje, wtedy gdy podłącza się projektor do komputera i wyświetlania prezentacji.

Można dokonać podziału formatu ekranów projekcyjnych, kierując się ilością obsługiwanych przez nie formatów. Zaliczają się do nich:

 • wieloformatowe – ekrany wyposażone od 2 do 5 powierzchni o odmiennych formatach, za pomocą czego można dostosować je do różnych źródeł obrazu.
 • tradycyjne – to doskonałe rozwiązanie dla ludzi przekonanych, co do tego, jaki format obrazu chcą wyświetlać. W przeciwieństwie do wieloformatowych mają jedną powierzchnię.

 

Wysokość ekranu

 

 

Aby właściwie dopasować wysokość umieszczenia ekranu projekcyjnego, należy pamiętać, aby wysokość wynosiła 1/6 odległości od miejsca, w którym zwykle ogląda się obraz (np. od fotela) lub, jeśli mamy do czynienia z salą to od ostatniego krzesła. Bardzo istotne jest także zbadanie, jak wysoko będzie umieszczona dolna krawędź ekranu – powinna ona być powyżej 1 m od podłogi. Można także zastosować się do parametrów, które polecają znani producenci:

 • kąt widzenia – to bardzo ważny parametr w sytuacji, gdy mamy do czynienia z kupnem ekranu do sal konferencyjnych, szkolnych czy też miejsc, w których oglądający nie koniecznie będzie miał możliwość zajęcia miejsca centralnie przed ekranem. Warto zapamiętać, że w takich sytuacjach im szerszy kąt widzenia, tym lepiej.
 • współczynnik odbicia światła – standardowo wybierane ekrany mają wartość 1, w związku z tym, że powierzchnia odbija tyle światła, ile padło na ekran. Im więcej źródeł światła w mieszkaniu, tym wyższa powinna być wartość współczynnika (jednocześnie jednak zmniejsza się kąt widzenia).

 

W sprzedaży dostępne są ekrany projekcyjne, które:

 • posiadają wąski kąt widzenia, ale i wyższą wartość współczynnika odbicia.
 • równomiernie rozpraszają światło we wszystkich kierunkach – są to także ekrany o szerokim kącie widzenia, ale i niskim współczynniku odbicia.

 

 

Umiejscowienie projektora

 

Typ powierzchni powiązany jest także z umiejscowieniem projektora. W tradycyjnym i standardowym zastosowaniu projektor umieszcza się przed ekranem. Ale jest szansa zakupienia ekranu, który można ustawić projektor tuż za nim (jest to jednak rozwiązanie nie często spotykane w domowych warunkach, ponieważ potrzebna jest wtedy większa ilość miejsca).

 Podsumowanie

 

Decydując się na zakup droższego, ale zwykle bardziej wytrzymałego projektora należy zadbać o dobry ekran, dzięki któremu jest szansa osiągnięcia lepszej jakości obrazu. Ważne, aby ekran był dopasowany do warunków, w jakich będzie emitowany film czy oglądana prezentacja. W związku z tym oszczędzanie na zakupie ekranu projekcyjnego nie jest dobrym pomysłem, ponieważ znika cała radość z posiadania ekranu projekcyjnego, jeśli nie możemy obejrzeć na nim filmu lub prezentacji dobrej jakości.

Czym kierować się przy...

Coraz częściej zwykły, mały telewizor nie zaspokaja potrzeb przeciętnego...

Jak dopasować ekran...

Bardzo istotne jest dobranie właściwego ekranu projekcyjnego do kina domowego...

Zobacz także

Partnerzy

regulatory temperatury i sterowniki do pieca co

Polecamy