Na czym polega ratownictwo drogowe?

Pomoc drogowa Szczecin wielokrotnie jest wzywana do skomplikowanych oraz niebezpiecznych wydarzeń drogowych. Wynika to przede wszystkim z ogromnego doświadczenia, wypracowanego przez wiele lat prowadzenia działalności, jak również dysponowania technicznie rozwiniętym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym właściwie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co normalne autoholowanie za pomocą lawety? Zdecydowanie nie.

laweta szczecin

Ratownictwo drogowe dla trudnych przypadków

Zabranie z drogi unieruchomionego samochodu , gdzie układ kierowniczy jest działający, nie dostarcza najczęściej większych problemów. Szczególnie jeśli jest to auto osobowe lub samochód dostawczy. Lawety wyekwipowane są we wciągarki, które bez trudu sobie radzą z załadunkiem popsutego samochodu na platformę. W jaki sposób zatem działa pomoc drogowa, kiedy wadliwy pojazd nie może niezależnie być załadowany na lawetę bądź co gorsza, brał udział w dachowaniu albo wjechał do głębokiego rowu? Wtedy wyciągnięcie go wymaga posiadania znacznie bardziej fachowego sprzętu, niż prosta laweta Szczecin czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może dostarczać usługę ratownictwa drogowego.

Laweta HDS

Jednym z istotniejszych elementów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta Szczecin z dźwigiem HDS. HDS to akronim od hydrauliczny dźwig samochodowy. Ta maszyna posiada z reguły udźwig do kilku ton, dzięki czemu bez wysiłku daje sobie radę z podnoszeniem przeważającą częścią aut osobowych . Obecność pomocy drogowej z takim wyposażeniem jest nadzwyczaj istotne, aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na aucie. Tak mogłoby się stać , jeślibyśmy chcieli użyć powszechnych metod do wydostania auta z rowu lub obrócenia go na koła. Awarie zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to najczęściej występujące uszczerbki, powstające z niewłaściwego trwania akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS umożliwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i zwiększając jej bezpieczeństwo.

Holownik z rotatorem

Coraz to pomoc drogowa wzywana jest do kraks z uczestnictwem samochodów ciężarowych. Aby wzorowo obsłużyć takie zlecenie, bezwarunkowe jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami pracy. W tym wypadku chodzi o duże i ciężkie holowniki. Ich sekretną bronią jest nie tylko olbrzymia moc i moment obrotowy, jak i tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o ogromnej sile udźwigu, pozwala prowadzić akcje ratownicze w trudnych warunkach – głównie tam, gdzie bardzo mała ilość miejsca na jezdni, nie umożliwia na sprawne i bezpieczne poruszanie holownikiem. Niemałe ceny za tego rodzaju pojazdy ratownicze, osiągające nawet do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko niewielka liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego też dla samochodów ciężarowych. Przed włączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, potrzebne jest jego wcześniejszy rozładunek i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również zazwyczaj zajmuje się pomoc drogowa, używając posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here